Harmonogram
Workshop začneme v pátek večer úvodem do transpersonální psychologie, řekneme si, co zahrnuje holotropní praxe a práce s rozšířenými stavy vědomí.
V sobotu dopoledne proběhne první dýchání, po obědové pauze bude následovat druhé dýchání. Každý se dvakrát zúčastní dýchání – jednou jako dýchající a jednou jako přísedící (sitter). Kreslením mandaly nebo tvorbou soul collage začneme během workshopu integrovat zážitek a při večerním sdílení si povíme více o možnostech, jak začlenit prožitky do každodenního života a jak se o sebe následující dny postarat.
Ubytování a strava
Spaní během workshopu je na vlastní režii, je možné se po dohodě vyspat v ateliéru na místě dýchání. Jídlo na celou sobotu si prosím přineste s sebou, je možnost objednat si oběd na místě (10 eur/osoba). Čaj, káva a občerstvení budou po celou dobu k dispozici.
Příprava
Přineste si pohodlné oblečení, šátek nebo masku na oči a uzavíratelnou láhev na vodu. Vyhraďte si čas od začátku workshopu v pátek až do konce v sobotu večer pro sebe, neplánujte si žádná setkání ani jiné aktivity, ideálně ani bezprostředně po ukončení semináře.
O technice
Holotropní přístup, jak ho známe dnes, vznikl na základě výzkumů a pozorování léčebného a transformačního potenciálu neobvyklých stavů vědomí v různých kontextech – v rituálech domorodých kultur, v praxi východních mystiků nebo při terapeutických sezeních s použitím látek. Tato metoda přišla na svět v době, kdy psychiatr Stanislav Grof se svou ženou Christinou hledali způsob, jak tento potenciál zprostředkovat v současném společenském prostředí.
Holotropní práce je spojením dechu, evokativní hudby a cílené práce s tělem v podpůrném a bezpečném prostředí. Zkoumáním psychiky prostřednictvím holotropního dýchání rozšiřujeme vědomí, spojujeme se s vnitřní moudrostí a rozšiřujeme mapu vnitřních světů o další úrovně poznání. Nabízejí se nám nové pohledy na vnímání reality a vhledy do situací z běžného života. Je to hluboce ozdravný proces pro jednotlivce, rodinný i společenský systém.
Koho může práce ve specializovaném prostředí zajímat?
- lidi hledající podporu při zvládání zátěžových situací, psycho-spirituálních výzev, vztahových problémů nebo náročných změn v životě,
- lidi zajímající se o hlubší zkoumání podvědomých obsahů a vzorců chování ovlivňujících naše prožívání a chování,
- pohybově a somaticky orientované terapeuty, psychoterapeuty a průvodce, kteří hledají vlastní prožitkové a tělesné vhledy do praxe,
- zvídavé a nadšené lidi, kteří chtějí zkoumat a sebereflektovat se v rámci osobního rozvoje,
- ty, kteří chtějí obohatit své prožívání reality, spojit se se svými emocemi a prohloubit intimitu ve vztahu k okolí, rodině a přírodě.
Informace
Facilitátoři
Vladislav Kubíček
Vladislav Kubíček (Ing. Mgr., Ph.D.). má vzdělání technické (informační technologie) i humanitní (dějiny umění). Pracoval jako analytik, manager, konzultant a ředitel prodeje. Nyní se věnuje převážně organizování seminářů, zaměřeným na osobní rozvoj, moderování a tvorbě webových prezentací. Je mistrem ČR v kung-fu.
Od svých studií se zabývá lidským vnímáním. Na základě psychologie lidského vnímání vytvořil metodu vyhledávání v obrazových a zvukových datech.
Ve svých zaměstnáních se zaměřoval na zjišťování potřeb spolupracovníků a zákazníků. Radost mu dělá, přiblížení se osobnímu jazyku druhých lidí a jejich vnímání světa. I proto se začal věnovat technikám osobního rozvoje, jako jsou rodinné konstelace, šamanismus, zážitková ...
Andrea Košiarová
Podstatnú časť môjho záujmu tvoril za posledné roky práve dych. Či už to bolo pri tanci a pohybe, kde pracovanie s dychom bolo bežnou súčasťou tréningu. Alebo neskoršie vedomé všímanie si dychu a jeho vplyvov pri jogovej praxi a meditáciách. Dychom som bola fascinovaná natoľko, že som ho začala skúmať aj odborne počas štúdia psychológie a zisťovala som ako sa s dychom menia pocity, emócie a ako vplýva nato ako sa v živote máme. Všimla som si, že je akýmsi mostom. Práve dych je dôkazom neoddeliteľnosti psychiky a tela. A tak na prácu s ním nazerám. Nemôžem pracovať s psychikou ...